Zioła na zaparcia – naturalne rozwiązania na częste problemy
Środki produkowane z różnych roślin wykorzystywane są tradycyjnie na całym świecie. Wśród różnego rodzaju specyfików w domowej apteczce przydatne są zioła na zaparcia. Z pewnością sięgniemy po nie nie tak często niż po te, które pomagają uporać się z biegunką. Jednakże ta przypadłość, o której mowa, potrafi być z kolei bardziej bolesna i dotkliwa.
Jak działają zioła na zaparcia?
Różne rośliny miewają często zastosowanie w bardzo podobnych problemach. Ich sposoby działania – czyli to, jaki wpływ na nasz organizm wpływa na pozbycie się danej dolegliwości – mogą być różne. Zioła na zaparcia pomagają usunąć zalegającą treść jelitową, czyli niestrawione resztki pokarmów, które mogą być zbyt zbite i pozbawione wilgoci.
Tego rodzaju zioła mogą więc po pierwsze wiązać wodę, aby ułatwić pasaż jelitowy. Mogą również wydzielać śluzowate substancje, jak również pobudzać perystaltykę jelit. Niekiedy potrzebne jest działanie doraźne, w innym przypadku to regularne stosowanie uprawnia pracę mięśni gładkich i pozwala przede wszystkim zapobiegać pojawianiu się problemu.
Jak stosować zioła na zaparcia?
Tak jak każdy środek, po który sięgamy w celu poprawy samopoczucia i uporania się z różnymi problemami zdrowotnymi, także i zioła wymagają ostrożności. Chociaż rośliny zazwyczaj mają mniej skutków ubocznych niż syntetyczne leki, nie jest prawdą, że takie nie występują i że nigdy dla nikogo nie obowiązują żadne ograniczenia.
Zawsze należy uważne dawkować rośliny lecznicze o silnym działaniu, a także postępować według zaleceń, jeśli wskazane są przerwy w kuracji albo używanie danego preparatu jedynie doraźnie. Najlepsze efekty dają zioła w połączeniu ze zdrową dietą i dostosowaną do wieku i kondycji aktywnością fizyczną. To także znakomita recepta na pozbycie się nawracających zaparć.
Warto spróbować
Działanie przeczyszczające i na zaparcia wykazuje w dużej ilości wiele naturalnych słodzików na bazie ziół. Oczywiście należy w każdym przypadku zapoznać się ze wszystkimi możliwymi niepożądanymi skutkami i wybrać środek, którego przeznaczeniem jest pomoc w danej przypadłości.