Zioła na włosy – natura w służbie urody
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że „ziółka” to tylko herbatki dla starszych osób albo środki na problemy z trawieniem. Dzisiaj wraca się do natury w pielęgnacji urody i dużą popularnością cieszą się m.in. zioła na włosy. Wiele osób zauważa, że dopiero taka naturalna kuracja przynosi im efekt w postaci wzmocnienia, przyspieszenia wypadania, szybszego wzrostu.
Obecnie zioła wykorzystuje się w kosmetykach, czerpiąc jednocześnie z tradycyjnych receptur i z nauki, która pozwala odkryć odpowiedzialne za dane działanie substancje i pozyskać skoncentrowane ekstrakty. Wiele można także zrobić samodzielnie w domu.
W jaki sposób zioła na włosy mogą pomóc?
W jaki sposób rośliny są sprzymierzeńcami niejednej kobiety w walce o piękne, gęste włosy? Rośliny, które są znane z korzystnego wpływu, często stymulują krążenie, co pozwala też lepiej dotlenić i odżywić mieszki włosowe. Niektóre z nich po prostu całościowo poprawiają stan organizmu.
Mogą mieć korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną i na wchłanianie pokarmów – co także widać w tym, jak rosną nam włosy. Ponadto zioła na włosy bogate są w minerały i inne substancje niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu. Ważnym budulcem włosów i paznokci jest krzem, potrzebują również cynku i żelaza.
Jak je stosować?
Bardzo popularne są herbatki z pokrzywy oraz skrzypu polnego czy innych ziół. Dostarczają one niezbędnych składników, które następnie, po wchłonięciu z przewodu pokarmowego, rozprowadzane są po komórkach całego ciała – także i tych w skórze głowy.
Zioła na włosy można stosować również zewnętrznie, jako płukanki oraz dodatki do odżywek i masek. Takie ich użycie sprawi, że cebulki będą wzmocnione, a całe włosy – odżywione, nabiorą blasku. Niekiedy pojawi się też ciemniejszy odcień albo złocisty poblask – efekt zależy od użytego zioła i nie jest trwały.
Tego warto spróbować
Czy wiesz, że z korzenia mydlnicy można przygotować ekologiczny szampon? To możliwe dzięki temu, że w roślinie zawarte są saponiny, które pienią się jak naturalny detergent. Takim środkiem można od czasu do czasu zastąpić gotowy kosmetyk w przypadku włosów delikatnych albo użyć go dodatkowo, aby unormować przetłuszczanie.