Zioła na jelita –zadbaj o drugi mózg swojego organizmu
Często ziołowe, naturalne sposoby wykorzystywane są na kłopoty z brzuchem i trawieniem – z których wiele swój początek ma właśnie w jelitach. Herbatki ziołowe do picia podawane są nawet małym dzieciom i seniorom – zarówno doraźnie, kiedy pojawiają się jakieś kłopoty z trawieniem, jak i wspomagającą na co dzień.
To ostatnie oczywiście przede wszystkim u osób, które mają skłonności do dolegliwości jelitowych. Zioła na jelita mogą być znakomitą pomocą, poprawiającą komfort funkcjonowania, warto więc mieć zawsze w domu ich zapas.
Dlaczego zioła na jelita są tak potrzebne?
To zaskakujące, ale jelita służą nie tylko prostemu przyswajaniu składników odżywczych. To, na jak wiele funkcji naszego organizmu mają wpływ zachodzące w nich procesy, zdumiewa często nawet naukowców i ciągle jest odkrywane. Już samo trawienie jest wystarczającym powodem, aby zadbać o zdrowie jelit.
Ponadto wiadomo dziś, że ich stan ma ogromne znaczenie dla odporności oraz kondycji umysłowej i psychicznej – wszystko za sprawą flory bakteryjnej i wytwarzanych przez nią związków chemicznych, które mogą nam pomagać lub szkodzić. Wiedząc, jak wielkie znaczenie ma ich zdrowie, warto sięgać po zioła na jelita – mogą one nieoczekiwanie okazać się rozwiązaniem na inne trapiące nas dolegliwości, jak ogólne osłabienie i nawroty chorób.
Jak działają?
W przypadku problemów jelitowych skuteczne w ich łagodzeniu rośliny mogą działać równocześnie na kilka sposobów. Po pierwsze – będą one z całą pewnością pomocne w zwalczaniu szkodliwych bakterii i w oczyszczaniu przewodu pokarmowego z toksyn i niestrawionych resztek. Po drugie bardzo często zioła na jelita działają powlekająco, dając warstwę naturalnego śluzu.
Zapewnia to warstwę ochronną, która pomaga w gojeniu się nadżerek i wrzodów oraz podrażnień i zapobiega pojawianiu się nowych. Ułatwia również przechodzenie pokarmu przez przewód pokarmowy. Po trzecie zioła na jelita mogą również działać przeciwzapalnie i regulować perystaltykę.
Tego warto spróbować
Osoby, które borykają się z zespołem jelita drażliwego – u których zarówno jedzenie, jak i stres mogą być źródłem przykrych objawów – mogą wypróbować np. liść papai. Zazwyczaj kojarzona ze słodkim owocem, może ona także przynieść korzyści zdrowotne za sprawą łagodzącego naparu.